صافکاری بدون رنگ بدنه خودرو

 

 

صافکاری بدون رنگ خودرو یا PDR(Paintless Dent Repair) یکی از موضوعات بسیار جذاب در حوزه تعمیرات بدنه خودرو می باشد. به طور کلی بدنه خودرو از دو بخش ساختمان داخلی و رویه بیرونی تشکیل شده است که معمولا بخش ساختمان داخلی کمتر در معرض ضربات و صدمات معمولی می باشد در حالی که رویه بیرونی خودرو که با دقت زیادی طی چهار مرحله مختلف اقدام به رنگ پاشی و نقاشی می گردد در معرض هر نوع ضربه، آسیب و صدمات مکانیکی، شیمیایی و غیره می باشد.
با اعمال هر کدام از آسیب های مذکور احتمال آسیب دیدن رنگ نیز وجود دارد که معمولا یکسان سازی ناحیه مجدد رنگ شده با رنگ فابریک کارخانه ای عمدتا ناممکن می باشد و این موضوع دوگانگی در رنگ خودرو، زیبایی و قیمت خودرو را به شدت تحت تاثیر منفی قرار می دهد.
از اینرو از دیرباز طراحان تجهیزات و ابزارهای تعمیرات رنگ و بدنه خودرو به موضوع تعمیرات رنگ و بدنه های آسیب دیده به شکل کاربردی پرداخته اند به نحوی که حتی المکان حین انجام تعمیرات بدنه خودرو، پوشش رنگ بدنه خودرو کمترین آسیب را تجربه کند و نهایتا ادوات و تجهیزات صافکاری بدون رنگ بدنه خودرو به شرح ذیل را ابداع کرده اند:

پی دی آر

PDR

ادوات وکیوم یا خلائی: در این حالت با استفاده از پمپ های تولید خلاء و بالشتک هایی که به بدنه خودرو می چسبند استفاده می شود و ناحیه آسیب دیده بدنه خودرو با اعمال خلاء تدریجی به مرور به حالت اولیه بازگردانده می شود و به دلیل تغییر شکل تدریجی در بدنه خودرو از ایجاد ترک یا شکست و ریزش در بدنه خودرو جلوگیری می شود.
ادوات چسبی: در این حالت ادواتی و ابزارهایی توسط چسب به ناحیه آسیب دیده بدنه خودرو متصل می گردد و با اعمال نیرو و ضربات کوچک و تدریجی، فرآیند بازگشت ناحیه آسیب دیده بدنه خودرو به حالت اولیه بدون ایجاد آسیب در سطح رنگ انجام می شود.
میله های PDR: در این حالت از میله هایی استفاده می شود که به بخش های آسیب دیده بدنه خودرو متصل می شود و با اعمال ضربات کوچک و تدریجی باعث بازگشت ناحیه آسیب دیده بدنه خودرو به حالت اولیه و بدون آسیب رنگ می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  نحوه صحیح کاور گلگیر جلوی خودرو به صورت انفرادی

گروه فنی مهندسی ایمگ

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست