آموزش کارشناسی خودرو (بررسی وضعیت خودرو کارکرده)

امروزه با توجه به افزایش قابل توجه قیمت خودروها، خرید خودروی کارکرده یکی از گزینه های مهم برای مردم می باشد. بررسی وضعیت خودروی کارکرده قبل از خرید اهمیت بسیار زیادی در تعیین قیمت آن دارد. بخش مکانیک خودروی دانشگاه صنعتی شریف با درک این مهم از چند سال قبل اقدام به راه اندازی  آموزش کارشناسی خودرو نموده است. مطالب دوره آموزش کارشناسی خودرو دارای بخش های رنگ، بدنه و قسمت های فنی خودرو می باشد. در ادامه به بررسی مطالبی که در این دوره آموزشی تدریس می شود می پردازیم.
اولین موضوعی که در دوره آموزش کارشناسی خودرو به آن پرداخته می شود بررسی اصالت موتور و بدنه خودرو می باشد. این کار با بررسی شماره VIN خودرو انجام می شود. این شماره اطلاعات مهمی در مورد خودرو نشان می دهد.
در ادامه به بررسی سلامت بدنه و رنگ خودرو پرداخته می شود. ابتدا اطلاعاتی در خصوص بدنه خودرو و اجزای آن به هنر جویان منتقل می شود. برای مثال نحوه ساخت بدنه و انواع اتصالات در شکل زیر قابل مشاهده است.

آموزش کارشناسی خودرو

آموزش کارشناسی خودرو

در شکل زیر نوع ورق استفاده شده در قسمتهای مختلف بدنه خودرو نشان داده شده است

در ادامه  آموزش کارشناسی خودرو به نحوه تشخیص بصری عیوب بدنه و رنگ شدگی پرداخته می شود. برای مثال در شکل زیر تغییر شکل بدنه و نحوه تشخیص آن نشان داده شده است.

یکی از موارد بسیار مهم در مطالب دوره کارشناسی خودرو و بررسی وضعیت خودروی کارکرده تشخیص رنگ شدگی  بصورت بصری می باشد. بدین منظور هنرجو ابتدا با طیف مختلف رنگ آشنا شده و در ادامه بحث های مهمی مانند خاصیت پوست پرتقالی رنگ به هنر جو منتقل می شود. کلیدی ترین نکته در تشخیص رنگ شدگی خودرو بررسی انعکاس نور از بدنه خودرو می باشد. در شکل زیر خاصیت پوست پرتقالی رنگ بدنه خودرو نشان داده شده است.

این مطلب را حتما بخوانید  نحوه اندازه گیری سطح روغن موتور خودروهای پژو 508 و 2008

همچنین در دوره آموزش کارشناسی خودرو نحوه استفاده از دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودرو نیز آموزش داده می شود. این دستگاهها نیز کمک شایانی در تشخیص رنگ شدگی خودرو به کارشناسان می کنند. برای مشاوره و خرید دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودرو میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
علاوه بر موارد گفته شده روش های شناسایی تعویض اتاق و رنگ کامل بدنه خودرو، نکات مهم در بررسی های سطوح خارجی و داخلی اتاق خودرو، تشخیص موم، تشخیص سلامت درها ، کاپوت و صنوق و غیره از جمله مواردی هستند که در دوره آموزش کارشناسی خودرو تدریس می شوند.
علاوه بر رنگ و بدنه، قسمتهای فنی خودرو نیز باید قبل از خرید خودرو بررسی شوند. برای مثال با یک بررسی ساده میتوان به وضعیت سلامت واشر سر سیلندر خودرو پی برد. واشر سوخته می تواند نشانگر آسیب به موتور خودرو نیز باشد.
در دوره آموزش کارشناسی خودرو موارد زیادی در مورد نکات فنی خودرو تدریس می شوند که در اینجا به چند مورد مهم اشاره می شود.
از جمله نکات مهم می توان به نحوه روشن شدن موتور در حالت های سرد و گرم، بررسی نشتی های موتور ، بررسی صحت عملکرد نشان دهنده ها و هشداردهنده های مرتبط با موتور، خواندن عیوب موتور توسط دستگاه عیب یاب، توانایی دستگاه عیب یاب در شناسایی غیر مستقیم برخی ازعیوب مکانیکی، بررسی سیستم خنک کاری موتور، بررسی سلامت کلی موتور و گیربکس اشاره کرد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست