نحوه بررسی اصالت خودرو

نحوه بررسی اصالت خودرو از طریق بررسی شماره شناسایی خودرو یا VIN که همان شماره شاسی است، بررسی شماره موتور و پلاک مشخصات خودرو انجام می شود. شماره های حک شده در بخش های مختلف خودرو در واقع بیانگر سند هویت خودرو می باشند و بخصوص در خودروهای گرانقیمت، تعویض قطعات صرفا با شماره VIN خودرو امکان پذیر می باشد و در صورت مخدوش شدن این شماره، لوازم یدکی سفارش شده قابلیت نصب بر روی خودروی مورد نظر نخواهد داشت. از طرفی از دیدگاه حقوقی و به منظور پیشگیری از مخاطرات اجتماعی همچون سرقت، ایمنی، امنیت و غیره عدم مخدوش شدن شماره های حک شده در قسمت های مختلف خودرو بسیار حائز اهمیت می باشد به طور مثال اگر بر روی یک خودرو مجهز به موتور 2 لیتری به صورت غیر مجاز موتور 3 لیتری نصب شود ممکن است مشکلات ایمنی خاصی را ایجاد نماید

موارد ذیل برای بررسی اصالت خودرو باید مدنظر قرار گیرد:

  1. نوع فونت اعداد و حروف باید کاملا شبیه هم باشند و هر گونه مخدوش شدن می تواند نشانه ای برای عدم تایید باشد.
  2. اندازه فونت اعداد و حروف باید دقیقا یک اندازه باشد و در صورتیکه اندازه فونت متفاوت باشد، اصالت خودرو مورد تایید نیست.
  3. فاصله بین اعداد و حروف باید دقیقا با هم برابر باشند و در صورت بروز تفاوت در فاصله ها، اصالت خودرو دچار مشکل می باشد.
  4. اعداد و حروف حک شده باید دقیقا در یک راستا باشند و هر گونه عدم همراستایی منجر به بروز مشکل در این تایید می شود.
  5. در برخی موارد شماره شاسی را روی یک ورق فلزی حک می کنند و پس از آن با برش ورق حاوی شماره شاسی، ورق فلزی جدیدی که شماره شاسی روی آن حک شده است را به بدنه خودرو و در محل حک شماره شاسی قبلی جوش می دهند. لذا منطقه اطراف شماره شاسی را باید به دقت مورد کارشناسی قرار داد و چنانچه اثر جوشکاری و تعویض ورق وجود داشته باشد نشانه دستکاری شماره شاسی می باشد و اصالت خودرو را نمی توان تایید کرد.
  6. پلاک مشخصات خودرو حتما باید با پرچ فابریک به بدنه پرچ شده باشد و بعضا پلاک مشخصات را با پرچ روی آن بریده و توسط چسب به بدنه  می چسبانند که نشانه عدم تایید اصالت خودرو می باشد.
این مطلب را حتما بخوانید  آموزش کارشناسی خودرو

لازم به توضیح است که تایید یا عدم تایید اصالت خودرو در حوزه فعالیت کارشناس نمی باشد و صرفا مراجع ذیصلاح مانند اداره راهنمایی و رانندگی می توانند نظر قطعی نسبت به تایید یا عدم تایید اصالت خودرو صادر نماید. لذا در خصوص اصالت خودرو، کارشناس فنی، رنگ و بدنه خودرو باید موارد فوق را بررسی نماید و نظر پیشنهادی خود را نسبت به مراجعه به مراجع ذیصلاح و بررسی دقیق موضوع به مالک خودرو یا خریدار اعلام نماید تا از بروز مشکلات حقوقی برای کارشناس، خریدار و فروشنده خودرو پیشگیری شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست