نحوه انتخاب دستگاه مناسب ضخامت سنج دیجیتال رنگ خودرو

نحوه انتخاب دستگاه مناسب و مطلوب ضخامت سنج دیجیتال رنگ خودرو از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و در صورت بروز خطا در فرآیند اندازه گیری ضخامت رنگ، مشکلات عدیده ای را در فرآیند کارشناسی، خرید و فروش خودرو ایجاد می کند. امروزه از دستگاه های ضخامت سنج دیجیتال رنگ خودرو به صورت فزاینده ای استفاده می شود تا بتواند ضخامت بخش های مختلف رنگ بدنه خودرو که معمولا در محدوده 10 تا بعضا 200 میکرون نیز می باشد را به راحتی اندازه گیری کند. این دستگاه معمولا از یک سنسور الکترومغناطیسی با جریان گردابی استفاده می کند که با تغییر میزان فاصله بین فلز مبنا و نوک سنسور که همان لایه رنگ می باشد، جریان های گردابی دستخوش تغییر شده و تغییر جریان های گردابی را به ضخامت لایه رنگ متناظر می کند. معمولا ضخامت لایه Primer یا آستر بین 40 تا 55 میکرون می باشد و ضخامت لایه رنگ Basecoat نیز بین 10 تا 20 میکرون بوده و نهایتا لایه Clear Coat دارای ضخامتی بین 30 تا 50 میکرون می باشد.

از آنجایی که میزان ضخامت بخش های مختلف لایه رنگ بسیار ظریف می باشد، بروز خطا در فرآیند اندازه گیری یا خطای مرتبط با عملکرد دستگاه می تواند باعث مشکلات مالی و حقوقی عدیده ای گردد. لذا پس از کالیبراسیون این دستگاه می توان به شرح ذیل نسبت به عملکرد آن اطمینان حاصل نمود:
عملکرد در دمای سرد: در دمای منهای 18 درجه سانتیگراد میزان ضخامت را با استفاده از فیلم اندازه گیری استاندارد که به همراه دستگاه عرضه می شود چندین بار اندازه گیری کنید که در یک دستگاه ضخامت سنج دیجیتال مطلوب نباید در هر بار اندازه گیری ضخامت تغییر داشته باشد به عبارتی اندازه گیری باید قابلیت تکرارپذیری باشد. این آزمون را می توان با قرار دادن دستگاه در فریزر انجام داد.
عملکرد در دمای نرمال: در دمای نرمال حدود 25 درجه سانتیگراد نیز آزمون مطابق مرحله قبل انجام دهید. در این حالت نیز یک دستگاه ضخامت سنج دیجیتال مطلوب نباید در هر بار اندازه گیری، ضخامت متفاوتی را نشان دهد.
عملکرد در دمای گرم: در دمای گرم حدود 50 درجه سانتیگراد، دستگاه را با سشوار صنعتی گرم کنید و سپس آزمون را تکرار کنید. میزان ضخامت اندازه گیری شده در هر بار تکرار توسط یک دستگاه مطلوب نباید متفاوت باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  اهمیت بازرسی زیر خودرو در کارشناسی بدنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست