انواع خنک کن روغن گیربکس اتوماتیک AL4

خنک کن روغن یا اویل کولر گیربکس اتوماتیک AL4 وظیفه خنک نگهداشتن روغن گیربکس اتومات را بر عهده دارد. روغن هیدرولیک نقش بسیار مهمی در عملکرد مطلوب گیربکس اتوماتیک دارد. اویل کولر دارای چهار مجرا به شرح ذیل می باشد که سبب خنک شدن روغن گیربکس اتوماتیک می شود:

 • مجرای ورود مایع خنک کننده: از این مجرا، مایع سرد سیستم خنک کننده موتور وارد اویل کولر می شود.
 •  مجرای خروج مایع خنک کننده: مایع خنک کننده پس از دریافت دمای روغن گیربکس اتوماتیک، از این مجرا خارج می شود تا حرارت خود را از طریق سیستم خنک کننده موتور به هوای محیط منتقل نماید.
 • مجرای ورودی روغن گیربکس اتوماتیک: روغن داغ گیربکس اتوماتیک از مجرای وسط وارد اویل کولر می گردد.
 •  مسیر خروج روغن گیربکس اتوماتیک: روغن داغ گیربکس اتوماتیک پس از عبور از بین پره های مختلف اویل کولر، دمای خود را به پره های اویل کولر می دهد. از آنجایی که بخش بیرونی پره های اویل کولر نیز با مایع خنک کننده در تماس می باشند، حرارت روغن گیربکس اتوماتیک را به مایع خنک کننده منتقل می کند و بنابراین روغن گیربکس اتوماتیک خنک شده و از مجرای محیطی خارج و به بخش های مختلف گیربکس اتوماتیک منتقل می شود.

یکی از موضوعاتی که باعث کاهش کیفیت روغن گیربکس اتوماتیک و در نهایت عدم کارکرد مناسب گیربکس اتوماتیک می گردد افزایش بی رویه دمای روغن گیربکس می باشد که این موضوع با مجهز شدن گیربکس به خنک کن روغن یا اویل کولر کنترل می گردد و از تخریب و فساد زودهنگام روغن گیربکس  پیشگیری می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  سنسورهای گیربکس CVT خودروهای چری

انواع خنک کن اویل کولر

 • هفت پره: این اویل کولر دارای هفت طبقه یا پره خنک می باشد که به دلیل قابلیت انتقال حرارت کم آن امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • نه پره: این نوع خنک کن روغن یا اویل کولر دارای نه طبقه یا پره خنک کن می باشد که قابلیت انتقال حرارت و نهایتا خنک کردن روغن گیربکس اتوماتیک آن از نوع هفت پره بهتر است ولی پس از مدتی جای خود را به مدل یازده پره داد.
 • یازده پره: این نوع اویل کولر روغن گیربکس اتوماتیک در شرایط آب و هوایی کشورمان عملکرد بهتری دارد و امروزه از این نوع خنک کن روغن در گیربکس های اتوماتیک AL4 استفاده می شود.
 •  نوع گرد: این نوع اویل کولر در خودروهای پژو 206 صندوق دار مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل آنکه نوع چهار گوش آن با بدنه خودرو مماس می شود از نوع گرد استفاده شده است.
 •  نوع تندر: این نوع اویل کولر که بر روی گیربکس اتوماتیک تندر90 اتومات نصب می شود و لوله ورود و خروج مایع خنک کننده آن صاف می باشد.

دلایل خرابی اویل کولر(Oil Cooler)

 •  اویل کولر گیربکس های اتوماتیک خودروهای ژاپنی که از جنس آلومینیوم می باشند در اثر ازدیاد خاصیت اسیدی مایع خنک کننده، دچار خوردگی می شوند و باعث مخلوط شدن مایع خنک کننده با روغن گیربکس اتوماتیک می گردد و نهایتا عملکرد گیربکس اتوماتیک را دچار نقصان می کند.
 • سفت کردن پیچ اویل کولر یا خنک کن گیربکس اتوماتیک با گشتاور بیش از حد مجاز باعث تلاقی مجاری عبور مایع خنک کننده و روغن گیربکس اتوماتیک شده و نهایتا باعث ترکیب شدن مایع خنک کننده با روغن گیربکس اتوماتیک می شود و کارکرد گیربکس را دچار مشکل می کند.
 •  گرفتگی مجاری اویل کولر به دلیل رسوب ذرات ناشی از سایش لنت های باندهای ترمزی، صفحه کلاچها و غیره، باعث کاهش کارکرد اویل کولر می گردد و از اینرو دمای روغن گیربکس اتوماتیک افزایش می یابد که این عامل باعث می گردد که گیربکس وارد مد اضطراری شود و چراغ های Sport و Snow نیز روشن شوند.
این مطلب را حتما بخوانید  معرفی گیربکس های اتوماتیک موجود در بازار ایران
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست