آزمون رینگ های آلمینیومی و فولادی

آزمون رینگ های آلمینیومی و فولادی به منظور دستیابی به سطوح بالاتر ایمنی حرکت خودرو بسیار حائز اهمیت می باشد. از آنجایی که تنها محل تماس خودرو با زمین از طریق چهار چرخ خودرو می باشد و از سویی تایر های خودرو نیز بر روی رینگ های تایر نصب گردیده اند لذا بروز هر نوع عیب و نقصی در مجموعه چرخ متشکل از تایر، رینگ، پیچ و مهره های اتصال و یاتاقان بندی آن می تواند منجر به خسارات جانی و مالی بعضا غیر قابل جبرانی شود.
به همین دلیل هر کدام از اجزای مجموعه چرخ، آزمون های استانداردی را طی کرده و پس از رسیدن به محدوده مجاز که توسط استانداردها تعیین می شوند مجوز عرضه به بازار را اخذ می نمایند.
یکی از مواردی که در مورد رینگ های آلومینیومی و فولادی ضروری می باشد، رفتار این رینگ ها هنگام برخورد به موانع موجود در جاده همانند لبه های تیز جدول یا دریچه های مربوط به سیستم آب و فاضلاب می باشد به نحوی که اگر رینگ هنگام برخورد به موانع تیز جاده دچار شکست شود ناپایداری خودرو را به همراه خواهد داشت به همین منظور یکی از مزایای رینگ های فولادی نسبت به رینگ های آلومینیومی در عین حالیکه از زیبایی رینگ های آلومینیومی برخوردار نمی باشند، عدم شکسته شدن رینگ حتی تحت ضربات بسیار زیاد می باشد در حالیکه رینگ های آلومینیومی تحت تاثیر ضربات و نیروهای زیاد دچار شکست شده و موجبات ناپایداری خودرو را فراهم می سازد از اینرو آزمون های مرتبط با اعمال نیروهای استاتیک و دینامیک به مجموعه چرخ درجهت های مختلف دارای اهمیت زیادی می باشد. نهایتا هر چقدر میزان انعطاف پذیری رینگ های آلمینیومی و فولادی در هنگام برخورد با موانع سخت و تیز بیشتر باشد، آن رینگ ایمنی بیشتری را برای خودرو و سرنشنیان فراهم می کند.

این مطلب را حتما بخوانید  تشخیص کیلومتر واقعی کارکرد خودرو

جهت سنجش مقاومت رینگ های آلومینیومی و فولادی آنها را زیر دستگاه پرس قرار دادند و نیروی وارده را توسط فشار سنج اندازه گیری کردند. نتیجه آزمایش جالب بود!

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست