سرویس فیلتر گیربکس اتوماتیک

سرویس و تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک نقش مهمی در عملکرد مطلوب گیربکس اتوماتیک دارد. از آنجایی که روغن گیربکس اتوماتیک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد و بروز مشکل در این ویژگی ها منجر به کاهش کارآیی روغن و نهایتا عملکرد نامطلوب گیربکس می گردد لذا مراقبت از روغن گیربکس اتوماتیک نقش قابل توجهی در عملکرد مطلوب آن دارا می باشد.

یکی از مواردی که باعث بهبود طول عمر روغن گیربکس اتوماتیک و نهایتا طول عمر قطعات گیربکس اتوماتیک می گردد تمیز نگهداشتن روغن گیربکس و همچنین کیفیت فیلتراسیون روغن گیربکس بوسیله فیلتر گیربکس اتومات می باشد.
فیلتر گیربکس اتوماتیک وظیفه جداسازی و جذب ناخالصی های موجود در روغن گیربکس اتومات، که عمدتا ناشی از سایش لنت باندهای ترمزی، لنت صفحه کلاچ ها، قطعات فلزی و همچنین المان های پلیمری می باشد، بر عهده دارد که توصیه می گردد در سرویس های ادواری روغن گیربکس اتوماتیک، فیلتر نیز تعویض گردد.
در برخی از گیربکس ها، فیلتر در بیرون از گیربکس تعبیه شده که تعویض آن به راحتی امکان پذیر می باشد و می توان در هر بررسی دوره ای گیربکس اتوماتیک، نسبت به تعویض فیلتر نیز اقدام نمود. در گروه دیگر گیربکس ها که دارای کارتل زیر می باشند، با باز کردن کارتل می توان به فیلتر دسترسی پیدا کرد و نسبت به تعویض آن در هر سرویس دوره ای گیربکس اتومات اقدام کرد. در گروهی دیگر که عمدتا از نوع کارتل بغل می باشند، معمولا با باز کردن کارتل، دسترسی به فیلتر گیربکس اتوماتیک فراهم نمی گردد و از اینرو نیاز است تا گلدانی یا درپوش جلوی گیربکس اتوماتیک باز شود تا بتوان فیلتر گیربکس اتومات را تعویض نمود.
در این دسته از گیربکس ها عملیات تعویض فیلتر نسبتا دشوار می باشد و معمولا از عهده مراکز سرویس روغن خارج می باشد و نیاز است تا با مراجعه به مراکز تعمیرات تخصصی گیربکس اتوماتیک، ابتدا گیربکس اتوماتیک از روی خودرو باز شده و سپس اقدام به باز کردن گلدانی گیربکس و تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک نمود.

این مطلب را حتما بخوانید  گیربکس CVT
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست