عیب یابیVVT یا سیستم تایمینگ متغیر سوپاپ های موتورهای هیوندا و کیا

سوپاپ های موتور خودرو

 استفاده از VVT یا سیستم تایمینگ متغیر سوپاپ ها می تواند  ایده ی مناسبی برای ارتقای توان تولیدی موتور احتراق داخلی می باشد. کاهش توان تولیدی موتور احتراق داخلی بخصوص در دورهای بالا عارضه ای طبیعی و چالش برانگیز می باشد که بسیاری از پژوهشگران در سرتاسر جهان راهکارهای مختلفی برای رفع آن ارائه کرده اند.
یکی از راهکارهای کارآمد به منظور ارتقای توان تولید موتور احتراق داخلی بخصوص در دورهای بالا تغییر در مدت زمان باز و بسته بودن سوپاپ ها و همچنین تغییر زاویه آوانس و ریتارد آنها می باشد که اصصلاحا تغییر در تایمینگ یا زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها نامیده می شود.

امروزه به دلیل شیوع استفاده از این سیستم، سامانه ای به نام سیستم تایمینگ متغیر سوپاپ ها، (VVT)Variable Valve Timing یا Continuously Variable Valve Timing(CVVT) طراحی و در موتورهای احتراق داخلی مورد استفاده قرار گرفته است. اولویت استفاه از این این سامانه برای سوپاپ های هوای ورودی می باشد که در صورت نیاز به ارتقای عملکرد موتور این سامانه بر روی میل بادامک سوپاپ های دود نیز نصب می گردد.
لازم به ذکر است که در صورت استفاده از فناوری پرخورانی یا توربوشارژر، معمولا از سامانه VVT استفاده نمی شود.
سامانه VVT یا CVVT با بهره گیری از دانش فنی زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ ها در شرایط مختلف عملکردی به انضمام استفاده از سیستم های هیدرولیکی و الکترونیکی عملیات تنظیم دقیق زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را انجام می دهد. در این سامانه با استفاده از سنسورهای مختلف از جمله سنسورهای سیستم مدیریت موتور، شرایط جغرافیایی، عملکردی موتور، وضعیت رانندگی، شرایط آب و هوایی و غیره را تشخیص داده و از طریق پردازش اطلاعات و اتخاذ تصمیمات منطقی توسط واحد کنترل یا ECU، از طریق شیر برقی سامانه VVT، تغییرات لازم در زمان بندی سوپاپ ها را ایجاد می کند که منجر به ارتقای تولید توان و گشتاور موتور، میزان مصرف سوخت و سطح آلایندگی موتور احتراق داخلی می گردد.

این مطلب را حتما بخوانید  نکاتی در مورد مونتاژ و دمونتاژ گیربکس CVT چری
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست