آموزش مکانیک خودرو|ایمگ

عیوب شمع

شمع یکی از اجزاء بسیار مهم موتور می باشد. شمع با ایجاد حرارت لازم باعث انفجار مخلوط سوخت و هوا می شود. عملکرد درست شمع در تولید توان موتور بسیار حیاتی می باشد. از اینرو شناخت عیوب شمع و رفع آنها همواره یکی از نکات مهم در عیب یابی و تعمیر موتور می باشد. در مقاله حاضر به انواع عیوب شمع پرداخته می شود.

 

شرایط خوب و معمولی:

مانند شکل زیر رنگ عایق سرامیکی درون محفظه احتراق سفید متمایل به خاکستری یا خاکستری متمایل به زرد یا قهوه ای می باشد. در این حالت وضعیت کار موتور و انتقال حرارت شمع مطلوب است. سیستم جرقه و سوخت رسانی نیز تنظیم می باشد. هیچ رسوبی از سوخت و روغن موتور روی شمع وجود ندارد و در کل بهترین وضعیت از کار موتور است.

شرایط خوب شمع
وجود دوده کربن روی شمع:

عایق سرامیکی و الکترود های شمع با لایه نازک و نرمی از دوده پوشیده شده است. این عیب به علت غنی بودن مخلوط سوخت و هوا، کثیف بودن فیلتر هوا، معیوب بودن ساسات اتوماتیک، استفاده زیاد از ساسات دستی، سرد ماندن شمع و یا کوچک بودن عدد روی شمع می باشد که در اینصورت باید نسبت به رفع عیب اقدام نبود.

وجود روغن روی شمع:

در این وضعیت عایق سرامیکی و الکترودها با لایه نازکی از روغن و دوده پوشیده می شوند. این عیب به دلیل وجود روغن در محفظه احتراق می باشد که به دلیل بالا بودن سطح روغن، خراب بودن رینگ ها و معیوب شدن راهنمای سوپاپ ها می باشد. در موتورهای دو زمانه نیز که روغن را با سوخت به جهت روغنکاری قطعات استفاده می کنند، وجود این عیب نشانه این است که روغن مخلوط با سوخت زیاد می باشد.

مطالب مرتبط  وظایف استپر موتور و عیوب آن

وجود خاکستر روی شمع:

مانند شکل زیر لایه ضخیمی از خاکستر روغن و افزودنی های سوخت، روی الکترود ها و عایق سرامیکی را پوشانده است. این دسته از عیوب شمع به علت وجود عناصر نامناسب در ترکیبات روغن می باشد که بصورت خاکستر، محفظه احتراق و شمع را می پوشاند.
وجود خاکستر روی شمع
قسمتی از الکترود های شمع ذوب شده است:

مانند شکل زیر سطح الکترودها به صورت فرورفتگی و برجستگی درآمده است. ممکن است سطح ذوب شده ناشی از ذوب شدن شمع نباشد. این مشکل به دلیل بیش از حد گرم شدن شمع و در نتیجه ایجاد خودسوزی می باشد و یا به دلیل معیوب بودن سوپاپ ها، دلکو و یا نامناسب بودن کیفیت سوخت می باشد.

پوسیدگی زیاد در الکترود بدنه:

یکی دیگر از عیوب شمع پوسیدگی الکترود می باشد. در این حالت فاصله هوایی زیادی به دلیل فرسایش الکترودها بین الکترود مرکزی و الکترود بدنه بوجود آمده است. این عیب به دلیل نامناسب بودن افزودنی های روغن و سوخت می باشد و یا به دلیل حرکت نامناسب مخلوط سوخت و هوا در اتاق احتراق و یا ضربه می باشد.

منبع: کتاب تکنولوژی مکانیک خودرو
گروه فنی مهندسی ایمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست