مبانی مکانیک خودرو 

از منظر مبانی مکانیک خودرو می توان، یک خودرو  را به بخش های ذیل تقسیم کرد:

 •  مولد قدرت یا موتور که شامل موتور بنزینی، دیزلی، گازسوز و موتور الکتریکی می باشد. لازم به ذکر است که نام انجین (Engine) صرفا خاص موتور احتراقی می باشد در حالی که عبارت موتور(Motor) هم موتورهای احتراقی و هم موتورهای الکتریکی را در بر می گیرد.
 •  سیستم انتقال قدرت که شامل کلاچ، جعبه دنده یا گیربکس(Gearbox)، میل گاردان، دیفرانسیل، پلوس و چرخ ها می باشد. پرچالش‌ترین بخش این حوزه، گیربکس می باشد که امروزه دستخوش تغییرات زیادی شده است و شامل
  گیربکس‌های دستی (Manual)
  دستی اتوماتیک شده یا AMT(Automated Manual Transmission)
  اتوماتیک یا AT(Automatic Transmission)
  گیربکس های متغیر پیوسته یا CVT(Continuously Variable Transmission) می باشد.
 • سیستم کنترل سرعت یا ترمز که به دو دسته سیستم های ترمز دیسکی و کاسه ای یا کفشکی تقسیم می شود. در خودروهای ارزان قیمت ترمزهای عقب را از نوع کاسه ای و جلو را از نوع دیسکی انتخاب می کنند در حالیکه در خودروهای با قیمت متوسط به بالا در هر چهارچرخ از ترمز دیسکی استفاده می شود.
 • سیستم کنترل جهت یا فرمان که شامل سیستم فرمان مکانیکی همانند پیکان و پرایدهای سری‌های تولید ابتدایی، سیستم فرمان هیدرولیکی که در عمده خودروهای دهه های گذشته همانند پژو، سمند، ماکسیما و غیره، سیستم فرمان الکتریکی که در خودروهای امروزی همانند مگان، دنا پلاس توربو اتوماتیک، پژو 207، اپتیما و غیره و سیستم های الکتروهیدرولیکی همانند هیوندای جنسیس و غیره می باشد.
 •  سیستم کنترل پایداری و ارتعاشات یا تعلیق که شامل سه گروه سیستم های تعلیق غیر فعال یا Passive خاص خودورهای ارزان تا متوسط همانند پیکان، پراید، سمند، اپیتما، سوناتا، نیمه فعال یا Semi active همانند زانتیا و فعال یا Active همانند هیوندای جنسیس و بنز کلاس S و BMW سری 7 می باشد.
 •  سیستم های الکتریکی که شامل تمامی ادوات و تجهیزات الکتریکی خودرو می باشد.
 •  شاسی و بدنه که شامل شاسی نردبانی و ساختمان مکانیکی بدنه خودرو می باشد.
 • تجهیزات جانبی(آپشن) و سیستم های ایمنی خودرو که بسیار متنوع و بحث برانگیز بوده و قیمت و جایگاه خودرو را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. لازم به ذکر است که سیستم های ایمنی خودرو به دو بخش سیستم های ایمنی غیر فعال و سیستم های ایمنی فعال تقسیم می شوند. سیستم های ایمنی غیر فعال به آن دسته از سیستم های اطلاق که پس از بروز تصادف از جان سرنشین محافظ می کند همانند کیسه ایمنی هوا، شیشه های ایمنی خودرو، ستون ها و رکاب های بدنه خودرو با ویژگی مقاومت در مقابل تغییر شکل زیاد، در حالیکه سیستم ایمنی فعال به آن دسته از سیستم های ایمنی اطلاق می شود که از بروز تصادف جلوگیری می کند همانند سیستم ترمز ضدقفل خودرو یا ABS(Anti Lock Brake System)، سیستم کروز کنترل تطبیقی یا ACC(Adaptive Cruise Control).
این مطلب را حتما بخوانید  اندازه گیری لقی شعاعی دنده پینیون مجموعه قفسه گیربکس اتوماتیک

گروه فنی مهندسی ایمگ

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست