معرفی مجموعه خورشیدی Wilson گیربکس اتوماتیک

 

مجموعه خورشیدی Wilson (ویلسون) یکی از مجموعه های نسبتا استاندارد می باشد که در گیربکس اتوماتیک نوع AT مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از چرخ دنده های  خورشیدی ساده یا مرکب با در نظر گرفتن حالت خلاص می تواند 8 حالت ایجاد کند که در شرایط مطلوب نیز از بیش از 4 حالت آن با در نظر گرفتن حالت خلاص نمی توان استفاده کرد.
از سویی تعداد دنده های یک گیربکس و همچنین مقادیر عددی نسبت دنده های یک گیربکس نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که باعث شکل گرفتن مقوله انطباق موتور گیربکس می شود که با انطباق مناسب موتور و گیربکس برای یک خودرو، ضمن برخورداری از شتاب کافی، مصرف سوخت و آلایندگی خودرو نیز در محدوده مجاز حفظ می گردد.
به دلایل ذکر شده همواره در گیربکس های اتوماتیک از بیش از یک مجموعه خورشیدی Wilson (ویلسون) استفاده می گردد تا بتوان به راحتی به تعداد دنده های مورد نیاز و همچنین مقادیر عددی مورد نظر نسبت دنده های گیربکس دست یافت. از اینرو با ترکیب 2، 3 یا بعضا تعداد بیشتری از این مجموعه ها، ساختمان مکانیکی یک گیربکس اتوماتیک تشکیل می گردد.
در این شرایط برخی ترکیب ها که در گیربکس های اتوماتیک به صورت مکرر مورد استفاده قرار گرفته اند به الگویی رایج تبدیل شده اند. یکی از الگوهای رایج در گیربکس های اتوماتیک، ترکیب سه مجموعه چرخ دنده خورشیدی می باشد که از ترکیب یک  سیمپسون (Simpson) با هر مجموعه دیگری از چرخ دنده خورشیدی تشکیل می گردد و آن را مجموعه خورشیدی Wilson (ویلسون)  می نامند .
در این حالت با یکپارچه شدن برخی از اجزای این مجموعه اول تا سوم، هزینه های مرتبط با طراحی، جانمایی، تولید، نگهداری و تعمیرات کاهش یافته و عملکرد مجموعه نیز حتی المکان در شرایط بهینه قرار می گیرد ضمن آنکه به راحتی می توان به تعداد دنده های بیشتر با نسبت دنده های مشخص دست یافت.

این مطلب را حتما بخوانید  عواقب خرابی سایکلون

گروه فنی مهندسی اِیمِگ

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست