نحوه تشخیص تعویض گلگیر عقب خودرو

کارشناسی رنگ و بدنه گلگیر عقب خودرو به منظور تشخیص موارد ذیل دارای اهمیت زیادی در قیمت گذاری برای خرید و فروش خودرو دارد:

  • رنگ شدگی
  • صاف شدگی
  • تعویض
  • صافکاری بدون رنگ یا PDR
  • نحوه اتصال گلگیر بدنه

گلگیر چیست

گلگیر در واقع یک ورق فلزی است که با دقت و ظرافت خاصی تغییر شکل داده شده است و پس از عملیات نقاشی روی بدنه خودرو نصب می گردد و در حقیقت پوشش بیرونی قسمت عقب خودرو را در بر می گیرد.  به طور کلی گلگیر به روش های ذیل به بدنه متصل می شود:

  • به کمک پیچ
  •  بوسیله جوشکاری

نحوه تشخیص تعویض گلگیر عقب خودرو

هنگام بروز تصادف، آسیب دیدگی گلگیر به شکل های ذیل می باشد:
خط و خش: معمولا خط و خش های کم عمق با عملیات پولیش از بین می روند و عمدتا در عملیات کارشناسی رنگ و بدنه خودرو قابل تشخیص نبوده مگر اینکه ضخامت رنگ را به شدت کاهش داده که بتوان از طریق دستگاه ضخامت سنج رنگ بدنه خودرو به این موضوع پی برد.
 خط و خش های عمیق یا جدا شدن رنگ از آن: در تصادف های شدیدتر، بخشی از رنگ خودرو دچار جدایش از گلگیر می گردد که در اینصورت انجام زیرسازی یا بتونه کاری به منظور نقاشی مجدد بدنه خودرو اجتناب ناپذیر می باشد. در صورت استفاده از بتونه به منظور زیرسازی رنگ، ضخامت رنگ در آن ناحیه افزایش می یابد که از طریق مگنت و ضخامت سنج رنگ بدنه خودرو قابل تشخیص خواهد بود.
تغییر شکل های جزیی: در این حالت بر اثر اصابت اجسام مختلف به آن، بخش های از گلگیر عقب خودرو دچار تغییر شکل جزئی می شوند که از طریق ادوات و تجهیزات صافکاری بدون ریزش رنگ یا PDR، بخش مورد نظر صاف شده و به دلیل عدم ریزش رنگ در آن ناحیه، این موضوع قابل تشخیص نمی باشد.
 تغییر شکل های اساسی: در این حالت به دلیل زیاد بودن انرژی ضربه وارد شده ، تغییر شکل های اساسی در گلگیر صورت گرفته است که در این صورت باید نسبت به صافکاری اساسی یا تعویض آن اقدام نمود ولی عمدتا به دلیل عدم دسترسی به بخش پشتی، امکان صافکاری بدون موج  فراهم نمی باشد لذا در این حالت پیچ ها یا جوش های اتصال گلگیر عقب به بدنه خودرو باز و گلگیر از بدنه جدا می شود و در صورت مقرون به صرفه نبودن عملیات صافکاری آن، گلگیر سالم بوسیله پیچ و جوش به بدنه خودرو متصل می شود.
از آنجایی که بعد از اتصال گلگیر مورد نظر به بدنه خودرو، تغییر شکل های اساسی در جوشکاری مجدد نقاط اتصال، ضخامت رنگ نقاط اتصال و عملیات موم کشی ایجاد می شود، از طریق بررسی موارد فوق الذکر می توان نسبت به تشخیص تعویض گلگیر عقب خودرو اقدام نمود.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش کارشناسی رنگ خودرو

گروه فنی مهندسی اِیمِگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست