نحوه تشخیص درب های خودرو تعویض شده یدک و استوک

تشخیص درب های خودرو تعویض شده به صورت یدک و استوک اهمیت بسیار زیادی در قیمت گذاری خودرو و فرآیند خرید و فروش خودرو دارد. برخی از قطعات بدنه خودرو توسط پیچ، مهره، پرچ، پین، چسب و غیره به بدنه خودرو متصل می شوند که به اینگونه قطعات بدنه خودرو، قطعات جداشدنی می گویند از جمله این قطعات می توان به گلگیرهای جلو، درب های خودرو، درب صندوق عقب، درب موتور و غیره اشاره کرد. در فرآیند کارشناسی رنگ و بدنه خودرو، تشخیص فابریک بودن، تعمیری بودن، یدک تعویض و استوک تعویض بودن قطعات جداشدنی بدنه خودرو از همیت خاصی برخوردار است که طبیعتا تاثیر زیاد در قیمت گذاری خودرو خواهد داشت.

لذا ضروری است که در مورد قطعات جداشدنی بدنه خودرو و به صورت خاص در مورد درب‌های خودرو،قابلیت تفکیک حالت های مختلف درب خودرو به شرح ذیل داشته باشیم:
1- درب فابریک: خصوصیات رنگ درب فابریک شامل ضخامت لایه رنگ، متالیک یا سالید بودن، فام رنگ، طیف رنگ، میزان اکریل، میزان کیلر، میزان آشغال در رنگ، میزان حباب در رنگ وغیره همانند رنگ سایر بخش های دیگر بدنه خودرو می باشد. لازم به ذکر است که ضخامت لایه رنگ بخش داخلی کلاف درب فابریک نصف ضخامت لایه رنگ رویه بیرونی درب فابریک می باشد. از طرفی پین لولاهای درب فابریک مارک گذاری شده است و روی پیچ و مهره های لولای درب فابریک نباید هیچ اثری از آچارخوردگی وجود داشته باشد و همچنین اثر زنگ زدگی روی پین لولای درب فابریک دیده نمی شود.
2- درب تعمیری: در تصادف های جزئی، ممکن است بخش های جداشدنی بدنه خودرو از قبیل درب ها دچار آسیب دیدگی جزئی شوند به نحوی که بتوان با انجام تعمیرات، شکل ظاهری درب را ایجاد کرد. در این حالت در آسیب دیدگی هایی که منجر به آسیب دیدن رنگ بدنه خودرو نمی شود می توان از طریق تکنیک های صافکاری بدون ریزش رنگ یاPDR (Paintless Dent Repair)، صافکاری درب خودرو را انجام داد ولی در این روش چون دسترسی و تعمیر بخش پشتی درب انجام نمی شود معمولا ورقهای تقویتی درب در حالت خم شدگی باقی می ماند و از اینرو بعد از انجام فرایند PDR بخش صافکاری شده نسبت به سایر بخش ها از سفتی کمتری برخوردار بوده و بعضا با نیروی دست تمایل به خمیدگی ورق درب بدنه خودرو قابل احساس می باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  نحوه نصب نرم افزار LMS AMESim

چنانچه میزان آسیب دیدگی درب خودرو به حدی باشد که باعث ریزش یا آسیب دیدگی رنگ بدنه خودرو شود در این حالت پس از صافکاری ورق بدنه خودرو، عملیات بتونه کاری، آستر و نهایتا رنگ آمیزی درب بدنه خودرو انجام می شود که در این حالت میزان ضخامت لایه رنگ بخش تعمیری با ضخامت لایه رنگ درب های دیگر متفاوت شده ضمن آنکه فام و طیف رنگ نیز تغییر می کند و بخصوص در رنگ های صدفی میزان ذرات صدف نیز غیر همگن می شود و در صورت بتونه شدن میزان خاصیت جذب آهنربایی مگنت کنترل ضخامت رنگ نیز در این ناحیه کاهش می یابد.

دوره آموزش مکانیکی در دانشگاه صنعتی شریف

3- درب استوک تعویض: در مواردی که آسیب دیدگی درب بدنه خودرو زیاد باشد که نتوان نسبت به تعمیر آن اقدام کرد یا اینکه ممکن است مالک تمایل به تعمیر درب خودرو نداشته باشد بعضا دربی از خودرویی دیگر که دارای کد رنگ یکسان با خودروی مورد نظر است باز شده و بر روی خودرو نصب می گردد. در این حالت درب استوک تعویض شده تمامی خصوصیات رنگ فابریک کارخانه ای شامل ضخامت لایه رنگ، متالیک یا سالید بودن، فام رنگ، طیف رنگ، میزان اکریل، میزان کیلر، میزان آشغال در رنگ، میزان حباب در رنگ و غیره را دارا می باشد
ولی از دو نشانه زیر می توان نسبت به تشخیص درب استوک تعویض اقدام نمود:
• طیف رنگ: با وجود یکسان بودن کد رنگ درب استوک تعویض با کد رنگ خودرو با هم طیف رنگ ها یکسان نمی باشد و در صورت مشکوک بودن طیف رنگ باید نسبت به بررسی بیشتر اقدام کرد.
• وضعیت لولاها: در صورتی که طیف رنگ مشکوک باشد با بررسی وضعیت لولاهای درب ها می توان نسبت به تعویضی بودن درب اطمینان حاصل نمود. بدین منظور باید توجه کرد که اگر پیچ های لولاهای درب دچار آچارخوردگی شده باشند و یا مارک پین لولاها از بین رفته باشد و یا اینکه پین لولاها دچار زنگ زدگی شده باشد همگی می توان نشانه مهمی دال بر تعویض درب خودرو باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  آزمون رینگ های آلمینیومی و فولادی

4- درب یدک تعویض: درصورتیکه درب استوک موجود نباشد عمدتا درب خام که توسط شرکت های تولید کننده درب خودرو تامین می شود، تهیه شده و پس از انجام فرآیندهای مرتبط با آسترکاری و سیلرکاری، رنگ با کد مورد نظر تهیه می شود و عملیات نقاشی و رنگ آمیزی درب صورت می پذیرد. در این حالت عمدتا تمامی خصوصیات رنگ این درب با خصوصیات رنگ فابریک بدنه خودرو از قبیل ضخامت لایه رنگ، متالیک یا سالید بودن، فام رنگ، طیف رنگ، میزان اکریل، میزان کیلر، میزان آشغال در رنگ، میزان حباب در رنگ و غیره دچار تغییر اساسی می شود. به طور مثال رنگ روی سیلر خاصیت کشسانی کمتری داشته و با اعمال نیروی ناخن دچار شکست می شود در حالیکه رنگ روی سیلر درب های فابریک با اعمال نیروی ناخن دچار شکست نمی شوند. همچنین در این حالت معمولا ضخامت لایه رنگ رویه بیرونی درب با ضخامت لایه رنگ قاب داخلی درب یکسان یا نزدیک به هم می شود. ضمن آنکه در این حالت تغییر در لولاهای درب نیز گواهی بر تعویض درب می باشد بدین معنا که باید مارک پین لولا، آچار خوردگی پیچ و مهره ها و زنگ زدگی پین لولاها را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

لازم به توضیح است که تشخیص تعویض شدگی قطعات جدا شدنی بدنه خودرو از دیدگاه کارشناسی رنگ و بدنه خودرو بسیار حائز اهمیت است و یکی از ارکان اصلی این فرآیند می باشد به نحوی که اگر کارشناس عمدا یا سهوا دچار خطا گردد می تواند باعث آسیب‌های مالی و حقوقی گزافی گردد لذا توجه جدی به این موضوع بسیار مهم می باشد

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست