*جهت مشاهده بهتر صفحه شبیه سازهای مکانیک لطفا از کامپیوتر دِسکتاپ یا لپ تاپ استفاده کنید.

دکتر رودلف دیزل آلمانی در سال 1982 موتور دیزلی را اختراع کرد. این موتور شبیه موتورهای چهار زمانه می باشد که از روش متفاوتی برای اشتعال مخلوط سوخت استفاده می کند.

مکش

مکش در این مرحله سوپاپ هوا توسط میل بادامک باز شده و هوای تازه وارد محفظه سیلندر می شود. (در هوای ورودی هیچ گونه سوختی وجود ندارد)

تراکم

در این مرحله سوپاپ هوا و دود بسته شده و پیستون از نقطه پایین به سمت نقطه مرگ بالا حرکت می کند، این عمل باعث کوچک شدن محفظه سیلندر می شود در نتیجه فشار و دمای هوای بالای پیستون افزایش پیدا می کند و آماده تزریق سوخت برای ایجاد عمل احتراق می شود.

تزریق

در این مرحله از کار گازوئیل به وسیله انژکتور با فشار و زاویه مشخص به درون هوای فشرده و داغ بالای سیلندر تزریق می شود

احتراق

در اثر ترکیب گازوئیل با هوای داغ، عمل احتراق صورت گرفته و فشار بالای پیستون به شدت افزایش پیدا می کند در نتیجه پیستون با سرعت به سمت پایین حرکت کرده و نیروی حاصل از احتراق توسط شاتون به میل لنگ انتقال می یابد.

تخلیه

در این مرحله سوپاپ دود باز شده و مواد حاصل از احتراق با بالا آمدن پیستون از نقطه مرگ پایین به نقطه مرگ بالا تخلیه می شود.

زمانبندی سوپاپ ها

در موتورهای دیزل مانند موتورهای چهار زمانه بنزینی نیروی چرخشی میل لنگ توسط دو نوع مکانیزم زنجیر تایم یا تسمه تایم به میل سوپاپ منتقل می شود.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست