درایر یا خشک کن مدار کولر خودرو

وظیفه درایر یا خشک کن مدار کولر خودرو گرفتن رطوبت مدار گاز داخل سیستم تهویه مطبوع می باشد. گاز R134A داخل سیستم تهویه نسبت به رطوبت هوا حساس می باشد به این صورت که اگر مقداری رطوبت وارد مدار سیستم شود باعث تولید اسید شده و این اسید باعث خوردگی لوله های پرفشار مدار می شود در نتیجه باید قطعه ای به نام درایر یا خشک کن در سیستم وجود داشته باشد تا این رطوبت را به خود جذب کند.

شکل1- درایر و کلید سه کاره

علاوه بر وظیفه جذب رطوبت در درایر، این قطعه دارای فیلتر نیز می باشد و عملیات فیلتراسیون را انجام می دهد. بر روی درایر یک عدسی وجود دارد که به وسیله آن می توانیم از مقدار گاز موجود در سیستم اطلاع پیدا کنیم اما قبل از مشاهده عدسی جهت اطلاع از مقدار گاز باید از تمیز بودن شبکه های کندانسور مطمئن شوید زیرا در صورت گرفتگی این شبکه ها کندانسور به وظیفه خود به خوبی عمل نکرده و در نتیجه عملیات تبدیل فاز به درستی انجام نمی شود و باعث می شود اطلاعات درستی از عدسی درایر مشاهده نشود و باعث گمراهی شود.

شکل2- کندانسور سیستم کولر خودرو

بر روی درایر دو علامت IN و OUT وجود دارد به این علامت ها هنگام نصب حتما دقت نماید. در صورت نصب بصورت بر عکس در مدار مبرد یا گاز سیستم از درایر عبور نمی کند یا مقدار کمی عبور می کند و این عمل باعث ایجاد فشار مضاعف به قطعه کمپرسور کولر خودرو می شود و در صورت تدام این فشار شیر اطمینان مدار باز شده و باعث هدر رفت گاز مدار و آلودگی محیط زیست می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  مالتی پلکس در خودرو

شکل3- ساختمان درایر یا خشک کن

هنگامی که یک درایر یا خشک کن مدار کولر جدید خریداری می شود مشاهده می کنید که ورودی و خروجی درایر توسط درپوش های پلاستیکی پوشانده شده است این امر به این دلیل است که درایر در صورت قرار گرفتن در محیط آزاد شروع به جذب رطوبت محیط می کند .داخل ساختار تشکیل دهنده درایر دانه های سفید رنگی به نام سیلیکاژول وجود دارد که  عملیات جذب رطوبت توسط این ماده انجام می شود. در صورتی که این درپوش ها نباشند و یا در هنگام تعمیر سیستم ورودی و خروجی درایر را توسط در پوش نپوشانید درایر شروع به جذب رطوبت محیط کرده و اشباع می شود. با اشباع شدن درایر دیگر کارایی مناسبی در مدار نخواهد داشت و باید با قطعه جدید تعویض شود.

گروه فنی مهندسی ایمگ

فهرست