اگر موتور داغ کرد چیکار کنیم؟
داغ کردن موتور

 داغ کردن موتور

شاید برای شما هم پیش آمده باشد در یک روز پر ترافیک مخصوصاً در تابستان خودروهایی را مشاهده کنید که کنار اتوبان پارک کرده اند و درب موتور آنها باز است و بخاری هم در حال خارج شدن از موتور می باشد. بله این صحنه خبر از بالا رفتن دمای موتور و یا به اصطلاح داغ کردن موتور دارد. در این مقاله قصد داریم تا دلایل داغ کردن  موتور خودرو و اقدامات لازم را تشریح کنیم.

جوش آوردن موتور

عوامل متعددی میتواند به بالا رفتن دمای موتور منجر شوند. از جمله این عوامل میتوان به کمبود مایع خنک کننده اشاره کرد. مایع خنک کننده که ترکیب مایع رادیاتور با ضد یخ می باشد نباید کمتر از شاخص های تعیین شده باشد. در خودروهایی مانند 206 که دارای منبع انبساط می باشند مایع خنک کننده نباید از شاخص تعیین شده پایین تر قرار بگیرد. در مورد خودرو هایی مانند سمند و 405 باید با شاخص رادیاتور دقت شود.

گفتنی است که ترکیب مایع خنک کننده در دماهای معمولی بصورت 50 درصد ضد یخ و 50 درصد مایع رادیاتور می باشد.

دومین عامل در بالا رفتن دمای موتور درب رادیاتور می تواند باشد. سوپاپ فنری درب رادیاتور باید سالم باشد تا فشار روی مایع خنک کننده کم نشود، در غیر این صورت نقطه جوش مایع خنک کننده پایین می آید. در حین محکم کردن درب رادیاتور باید به جهت صحیح بستن آن توجه کرد. بعد از بستن درب رادیاتور فلش روی درب رادیاتور باید به سمت عقب خودرو باشد.

سومین عامل میتواند به عملکرد نادرست ترموستات مربوط باشد. یکی از نشانه های درست کار کردن ترموستات در زمان داغ شدن موتور این است که شلنگ بالایی مایع خنک کننده باید داغ باشد. همچنین چنانچه عمل هواگیری به درستی انجام نشده باشد ممکن است ترموستات در زمان لازم مسیر مایع خنک کننده را باز نکند.

چهارمین عامل احتمالی، مسدود شدن مجاری مایع خنک کننده می باشد که میتواند به دلیل استفاده از آب ناخالص باشد.

اقدامات لازم در زمان داغ کردن موتور:

در زمان داغ شدن موتور اقداماتی باید انجام شود تا از خسارت های بیشتر به موتور جلوگیری گردد. با توجه به اینکه جنس پیستون با جنس سیلندر متفاوت است، چنانچه موتور به سرعت سرد شود احتمال گیر کردن پیستون به سیلندر وجود دارد پس باید از خاموش کردن فوری موتور اجتناب شود.

یکی دیگر از کارهایی که میتوان برای جلوگیری از داغ شدن موتور در روزهای گرم انجام داد، این است که حتی المقدور از دنده های سبکتر استفاده شود.

با علم به دلایل بالا رفتن دمای موتور خودرو و اقدامات لازم، شما میتوانید تا حدود زیادی از داغ شدن موتور خودروی خود جلوگیری کرده و یا در صورت داغ کردن موتور از خسارتهای اضافی جلوگیری کنید.

گروه فنی مهندسی ایمگ

نویسنده: محمد مرادی نربین