داغ کردن موتور

شاید برای شما هم پیش آمده باشد در یک روز پر ترافیک مخصوصاً در تابستان خودروهایی را مشاهده کنید که کنار اتوبان پارک کرده اند و درب موتور آنها باز است و بخاری هم در حال خارج شدن از موتور می باشد. بله این صحنه خبر از بالا رفتن دمای موتور و یا به اصطلاح داغ کردن موتور دارد. در این مقاله قصد داریم تا دلایل داغ کردن  موتور خودرو و اقدامات لازم را شرح دهیم.

جوش آوردن موتور

جوش آوردن موتور

عوامل  بالا رفتن دمای موتور

عوامل متعددی می تواند به بالا رفتن دمای موتور منجر شوند. از جمله این عوامل:

کمبود مایع خنک کننده

مایع خنک کننده که ترکیب مایع رادیاتور با ضد یخ می باشد نباید کمتر از شاخص های تعیین شده باشد. در خودروهایی مانند 206 که دارای منبع انبساط می باشند مایع خنک کننده نباید از شاخص تعیین شده پایین تر قرار بگیرد. در مورد خودرو هایی مانند سمند و 405 باید به شاخص رادیاتور دقت شود.
گفتنی است که ترکیب مایع خنک کننده در دماهای معمولی بصورت 50 درصد ضد یخ و 50 درصد مایع رادیاتور می باشد.

درب رادیاتو

دومین عامل در بالا رفتن دمای موتور درب رادیاتور می تواند باشد. سوپاپ فنری درب رادیاتور باید سالم باشد تا فشار روی مایع خنک کننده کم نشود، در غیر این صورت نقطه جوش مایع خنک کننده پایین می آید. در حین محکم کردن درب رادیاتور باید به جهت صحیح بستن آن توجه کرد. بعد از بستن درب رادیاتور فلش روی درب رادیاتور باید به سمت عقب خودرو باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی گیربکس های اتوماتیک موجود در بازار ایران

ترموستات

سومین عامل می تواند عملکرد نادرست ترموستات خودرو باشد. یکی از نشانه های درست کار کردن ترموستات در زمان داغ شدن موتور این است که شلنگ بالایی مایع خنک کننده باید داغ باشد. همچنین چنانچه عمل هواگیری به درستی انجام نشده باشد ممکن است ترموستات در زمان لازم مسیر مایع خنک کننده را باز نکند.

مجاری مایع خنک کننده

چهارمین عامل احتمالی، مسدود شدن مجاری مایع خنک کننده می باشد که می تواند به دلیل استفاده از آب ناخالص باشد.

اقدامات لازم در زمان داغ کردن موتور:

در زمان داغ شدن موتور اقداماتی باید انجام شود تا از خسارت های بیشتر به موتور جلوگیری گردد. با توجه به اینکه جنس پیستون با جنس سیلندر متفاوت است، چنانچه موتور به سرعت سرد شود احتمال گیر کردن پیستون به سیلندر وجود دارد پس باید از خاموش کردن فوری موتور اجتناب کرد.یکی دیگر از کارهایی که می توان برای جلوگیری از داغ شدن موتور در روزهای گرم انجام داد، این است که حتی المقدور از دنده های سبکتر استفاده شود.
با علم به دلایل بالا رفتن دمای موتور خودرو و اقدامات لازم، شما می توانید تا حدود زیادی از داغ شدن موتور خودروی خود جلوگیری کرده و یا در صورت داغ کردن موتور از خسارتهای اضافی جلوگیری کنید.

گروه فنی مهندسی ایمگ

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست