عیب یابی شیشه بالابر برقی خودرو

عیب یابی شیشه بالابر برقی را می توان بوسیله مولتی متر یا تست لامپ به راحتی انجام داد. بخش های مختلف مدار شیشه بالابر برقی به شرح زیر می باشند:
1-سوئیچ
2-فیوز
3-دسته سیم ها
4-کلید شیشه بالابر
5-موتور شیشه بالابر
6-مکانیزم مکانیکی شیشه بالابر
در صورت عدم عملکرد شیشه بالابر برقی، باید بخش های مختلف شیشه بالابر را به ترتیب زیر که از ساده به سخت می باشد را مورد ارزیابی قرار داد:

در صورت عدم عملکرد شیشه بالابر برقی، باید بخش های مختلف آن را به ترتیب زیر که از ساده به سخت می باشد مورد ارزیابی قرار داد:

1-سوئیچ در عیب یابی شیشه بالابر برقی

قبل از انجام هر گونه عملیاتی برای انجام عیب یابی، بهتر است از وضعیت شارژ باتری اطمینان حاصل کرده و پس از آن از صحت عملکرد سوئیچ خودرو نیز مطمئن شد. از آنجایی که در عمده خودروها، شیشه بالابرها به عنوان تجهیزات جانبی از پله دوم سوئیچ ای حالت ACC، تغذیه می شوند باید نسبت به عملکرد صحیح سایر مصرف کننده ها همانند رادیو یا آینه های برقی در پله دوم سوئیچ اطمینان حاصل کرد. اگر در مرحله دوم از باز بودن سوئیچ خودرو، سایر تجهیزات جانبی فعال شوند نشان دهنده آن است که سوئیچ خودرو سالم می باشد.

2-فیوز

پس از کسب اطمینان از وضعیت باتری و سوئیج، باید وضعیت فیوزهای مربوط به شیشه بالابرهای برقی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و در صورت سوختن تعویض گردد.

3-کلید شیشه بالابر

با توجه به در دسترس بودن کلید شیشه بالابرها، بهتر است ابتدا عملکرد ورودی و خروجی های کلیدهای شیشه بالابرهای برقی مورد بررسی ارزیابی قرار گیرد. در حالت عادی کلید شیشه بالابر دو سمت موتور شیشه بالابر را به بدنه خودرو متصل می کند و برای حرکت به سمت بالا یا پایین جای ترمینال های موتور شیشه بالابر را تعویض می کند بدین معنا که در حالت بالا رفتن شیشه، ترمینال اول به برق 12 ولت و ترمینال دوم به بدنه متصل شده و در کورس پایین آمدن جای ترمینال ها را عوض می کند تا جهت دوران موتور عکس گردد.

این مطلب را حتما بخوانید  مشاغل مرتبط با خودرو - برق‌ خودرو

4-دسته سیم

از طریق سیم هایی که به کلید شیشه بالابر متصل است، می توان برق تغذیه، اتصال بدنه و دو سمت موتور الکتریکی را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و نهایتا از متصل بودن و عدم وجود قطعی در مدار سیم کشی اطمینان حاصل کرد.

5-موتور الکتریکی در عیب یابی شیشه بالابر برقی

از طریق سیم هایی که جریان برق را از کلید به موتور الکتریکی منتقل می کند، جریان برق مثبت 12 ولت و اتصال بدنه را به موتور شیشه بالابر متصل می کنیم و در این حالت باید موتور الکتریکی شروع به دوران کرده و شیشه در یک جهت حرکت کند و در صورت تعویض جهت جریان برق، جهت حرکت شیشه نیز باید عوض شود. در صورت عملکرد صحیح شیشه بالابر می توان از مسیر سیم کشی بین کلید شیشه بالابر و موتور شیشه بالابر و همچنین موتور شیشه بالابر اطمینان حاصل نمود.

6-مکانیزم مکانیکی شیشه بالابر

چنانچه تمامی اجزای الکتریکی مدار شیشه بالابر برقی درست عمل کند بروز عیب در مکانیزم مکانیکی شیشه بالابر می تواند عامل عدم عملکرد شیشه بالابر برقی باشد. بدین منظور باید مکانیزم مکانیکی شیشه بالابر شامل ریل ها، کابل ها، چرخ دنده ها و غیره مورد بررسی و سرویس قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست